İnşaat Tadilat Dekorasyon
Cevizli – Kartal / İstanbul

Travers ve Dekoratif Taşlar; Zemin ve yüzey döşemelerinde çeşitli dekoratif taşlar bulunmaktadır. Bunlar hem fonksiyonel açıdan farklı işlevlere hizmet ederken, aynı zamanda görsel bir tasarım oluşturmaktadır. Bahçelerde, parklarda, mekan içlerinde, sitelerin açık alanlarında ve pek çok mekanda uygulanabilen taş uygulamalara ek başka seçenekler de mevcuttur. YAPISAM PEYZAJ olarak, tüm zemin ve yüzey döşemelerinde hizmetinizdeyiz.

Travers Nedir?

Traversler; aslen demir yolları döşemesinde kullanılmak amacıyla üretilirler. Kullanılan ana malzeme meşe ağacı olmakla birlikte bu ağacın içine enjekte edilen kreozot ile travers meydana getirilmiş olur. Ayrıca ahşap traverslerin yanı-sıra beton ve demirden imal edilmiş traversler de bulunmaktadır. Ahşap traversler; bahçelerde uygulanabildiği gibi mobilyalarda da sıkça kullanılmaktadır. Ahşap traversler merdiven, yol, duvar, veranda, oturma grubu, çit, tümsek, arık vb. uygulamalarda kullanılabilir.

Sert iklim şartlarına uygun ve uzun ömürlü bir ahşap malzeme olan travers peyzajda bir çok farklı uygulamaya sahiptir. Bahçe kademelendirme, duvar elamanı, merdiven, yol, veranda, çit, tümsek ve arık gibi farklı alanlarda kullanılabilen travers son derece dayanıklı ve minimum bakımla uzun yıllar kullanılabilen bir malzemedir.

Ahşap Traversler

Bahçe ve peyzaj işlerinde yaygın bir kullanım alanı bulan ahşap traversler; dış etkenlere son derece dayanıklı olarak üretilmektedir. Bahçelerin yeşil ağırlıklı renk skalasına uyum sağlamalarının yanı sıra, parklarda da vazgeçilmez bir dekoratif unsur haline gelmiştir. Uygulama şekli bakımından da son derece kolaydır. Bir yüzeye uygulandıktan sonra tekrar sökülüp, farklı mekanlara uygulanma imkanı vermektedir. Montajlama ve taşınabilme aşamalarında verdiği kolaylık sayesinde; bahçe düzenleme hizmetlerinde rağbet gören bir sistem olarak yerini almıştır.

Ahşap traversler, bahçe ve park alanlarında özellikle kademeli kısımlarda kullanılarak çevre dekorasyonu tamamlayıcı bir nitelik taşımaktadır. Kot farkı bulunan bölgelerde şık bir geçiş sunmasıyla, dekorasyonun önemli bir parçasını temsil etmektedir.

Travers Kullanım Alanları

Traversler kolay kurulum ve şık tasarımları sayesinde pek çok ihtiyaç duyulan mekanda kullanım alanı bulmuştur. Traverslerin sıklıkla kullanıldığı mekan ve kısımlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Bahçe ve Parklarda
  • İç mekanlarda
  • Zeminlerde
  • Duvarlarda
  • Merdivenlerde
  • Bahçelerin kot farklı bulunan kısımlarında

Traversler kolay bir uygulama şansı vermesinin yanı sıra, uzmanlık gerektiren bir işlemdir. YAPISAM PEYZAJ alanında uzman ekip ve kaliteli malzemelerden oluşan ekipmanlarıyla bu işlemi eksiksiz bir şekilde yerine getirmektedir.

Dekoratif Taşlar ve Uygulama Seçenekleri

Dekoratif taşlar genellikle duvarlarda ve diğer dar yüzeylerde kullanılmak üzere doğal taşlardan üretilmektedir. Uygulanan mekana hoş bir görsellik kazandırması bakımından tercih edilmektedir. Dekoratif taşlar, belli kalıplar halinde; kimi zaman düz kenarlı kimi zaman eğrisel olarak şekillendirilir. Hazırlanan bu taş bloklar uygulanan yüzeye doğal bir görünüm kazandırır.