İnşaat Tadilat Dekorasyon
Cevizli – Kartal / İstanbul

YAPISAM PEYZAJ hizmetleri arasında yerini alan kayrak taşı uygulama nedir ve nasıl yapılır? İşte bu soruların cevaplarını yazımızda bulacaksınız. Öncelikle belirtmek gerekir ki; kayrak taşı aslında bir kaya parçasıdır. İç ve dış mekanların yüzey kaplamalarında oldukça sık kullanılan bir malzemedir. Ayrıca görsel açıdan değerlendirildiğinde şık bir tasarım sunması bakımından da önemlidir.

Kayrak taşı pek çok alanda kullanıma uygun bir malzeme olarak göze çarpıyor. Farklı yüzeylerde rahatlıkla uygulanabilecek bu döşeme ürününün, sıklıkla kullanıldığı alanlar şu şekilde olmaktadır:

 • Bahçe Zemin ve Duvarlarında
 • Parklarda
 • Şöminelerde
 • Barbekülerde
 • Fırın ve Baca Kaplamalarında

Kayrak taşı uygulamalarında, diğer doğal taşlara göre daha düşük bir maliyet yeterli olmaktadır. Her mevsim kullanıma uygundur. Farklı renk ve desen seçenekleriyle de geniş bir yelpaze sunmaktadır;

 • Siyah Kayrak Taşı
 • Kuarz Kayrak Taşı
 • Gümüş Kayrak Taşı
 • Sarı Kayrak Taşı
 • Yanık Kayrak Taşı
 • Ağaç Desenli Kayrak Taşı

Kayrak Taşı Nedir?

Kayrak taşları dekoratif amaçlarla kullanılan doğal taşlar grubundandır. Genellikle 1 – 10 cm. arasında üretilmektedir. Kayrak taşları, sağlam ve dayanıklı yapılarıyla uzun yıllar uygulanan yüzeyde sorunsuz bir şekilde kullanılabilirler. Ayrıca diğer zemin ve yüzey kaplamalarına nazaran, fazla bakım gerektirmeyen bir tür olması da dikkat çekici özellikleri arasında yerini alıyor.

Kayrak Taşı Nasıl Uygulanır?

Öncelikle kayrak taşı uygulama yapılacak alan belirlenir. Kayrak taşları zeminlere ya da dikey duvarlara uygulama imkanı vermektedir. Belirlenen alan tüm pürüzlerinden arındırılır ve düz bir hale getirilir. Bu aynı zamanda yüzeyin temizlenmesi anlamına gelmektedir.

Kayrak Taşı Nasıl Uygulanır Hizmeti

Eğimleri ve kavisleri olan bir yüzeye uygulama yapılması mümkün değildir. Yapıldığı takdirde, görünümde bir aksaklık olacak ve duvara tutunma işlemi sağlıklı olmayacaktır. Bu aşama tamamlandıktan sonra; kayrak taşlarının duvara tutunabilmesi için yüzeye özel yapıştırıcılar sürülür. Bu işlem, taşların yüzeyle bütünleşmesi açısından önemlidir ve kaliteli yapıştırıcılar kullanılması zorunludur. Kayrak taşı uygulamaları 2 farklı tipte yapılmaktadır;

 • Serbest Kayrak Taşı Uygulama
 • Ebatlı Kayrak Taşı Uygulama

Bu yöntemlerden en uygun olan seçilir ve ebatlandırma işlemi yapılır. Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer husus, dış mekanda derz araları oluşturulurken iç mekanlarda derz boşluklarının kullanılmayacak olmasıdır. Dış mekanlara yapılan kayrak taşı uygulamalarında derz boşlukları, farklı şekillerde değerlendirilebilir. Buna örnek olarak zemine döşenmiş bir kayrak taşı uygulamasında derz boşluklarının toprak veya çimle tamamlanması verilebilir. Hem zemine hareket katacaktır hem de derz boşluklarının kapatılmasını sağlayacaktır. Bunun yanı sıra; dikey yüzeylerde de çiçek ve çeşitli bitkilerle derz boşluklarının kapatılması mümkündür.

Kayrak taşları döşenme aşamasına gelmeden önce taş ocaklarından çıkarılıp işlenirler. İşte bu aşamadan, mimari tamamlayıcı bir unsur haline getirilip, yüzeylere yerleştirilmesine kadar her adımda ayrı bir uzmanlık gerektirmektedir. Farklı ölçülerde hazırlanan kayrak taşlarının uygulanacak alana uygun ölçülerde belirlenmesi gerekmektedir. Bahçe yüzeylerine uygulanacaksa 4-6 cm. kalınlık yeterli olacaktır. Daha ince olması, darbelere karşı daha hassas olacağı anlamına gelir. İşlem sonunda yüzeyler üzerine taş verniği kullanılmalıdır. Bu; hem yüzeye bir parlaklık kazandıracak hem de taşları korumalı bir hale getirecektir.

Kayrak Taşı Uygulamasının Avantajları

Kayrak taşı kaplanmış yüzeyler hem görsel olarak hem de fonksiyonel olarak pek çok avantaj sağlamaktadır. Sağladığı bu avantajlar sayesinde; iç ve dış mekanlarda sıklıkla tercih edilmektedir. Kayrak taşı uygulama incelik gerektiren bir işlemdir ve işi bilen kişiler tarafından yapıldığı takdirde pek çok faydası bulunmaktadır. Kayrak taşı uygulamanın avantajlarına göz atacak olursak;

 • Dekorasyonda şık bir tasarım oluşturacaktır.
 • Farklı yüzeylere kullanım imkanı vermektedir.
 • Uygulama maliyeti oldukça düşüktür.
 • Doğru uygulama sonrası mekanlarda ses ve ısı yalıtımı sağlarlar.
 • Farklı renk ve desen seçenekleri mevcuttur.
 • Isı değişimlerine karşı dayanıklıdır. Yazın serin, kışın sıcak tutma özelliği bulunmaktadır.

YAPISAM PEYZAJ Kayrak Taşı Uygulama Hizmeti

Firmamız, bahçe düzenleme ve peyzaj hizmetlerinde hiçbir eksik bırakmamak üzere çalışmaya devam ediyor. Bahçenizin her köşesine ayrı bir incelikle yaklaşan ekibimiz, kayrak taşı uygulama hizmetinde de müşterilerinin memnuniyetini kazanma politikasını gütmektedir. Kayrak taşı uygulamada, taşların temin edilmesinden uygulanmasına kadar her aşamasına ayrı bir özen göstermektedir. İşlemin yapılacağı yüzeye en uygun kalınlıkta ve desenlerde taşlar seçilerek uygulanmaktadır. Ayrıca her hizmet dalında olduğu gibi zemin kaplamalarında da bakım hizmeti vererek hizmet devamlılığını garanti etmekteyiz. Tüm zemin uygulamaları için firmamız yetkililerinden gerekli bilgileri alabilirsiniz.