İnşaat Tadilat Dekorasyon
Cevizli – Kartal / İstanbul
Çelik çatı sistemleri, her türlü yapıda kullanılabilecek oldukça dayanıklı ve uzun ömürlü çatı sistemleridir. Yapının kendi sabit ağırlığına getirdiği ek zati (kalıcı) ağırlık, çok fazla değildir. Muhtemel doğal afetlerden etkilenme oranı düşük olan kalıcı ve sağlam sistemlerdir. Bu sebeple doğal afetlerde can kayıplarını dolaylı olarak önleyici etkisi vardır.

Çelik Çatı Sistemleri Nedir?

Çelik çatı uygulamaları, yüksek dirençli yapılardır. Yapı bütünlüğünün korunmasını sağlar. Çelik çatı yapı malzemeleri veya donanımlar fabrikasyondur; bu sebeple tam bir güvenlik sağlar. Sistemdeki koruyucu malzemeler, çatı kalitesini yükseltir.

Çelik çatı sistemleri, üretim ve montaja dayalı sistemlerdir. İmalatı ve uygulanması zemin ve mekân gözetmeksizin her mevsim, her bölgede kolaylıkla yapılabilir. Yapı elemanlarının öz yükleri olan kalıcı veya sabit yüklere uyguladığı ek ağırlık, diğer çatı sistemlerine oranla daha azdır.

Çelik çatı sistemleri; özellikle fabrika, iş yeri ve garaj gibi yapılarda tercih edilen dayanıklı ve usun ömürlü çatı sistemleridir. Betonarme çatı sistemlerinin en güçlü alternatifidir.

Çatılar, herhangi bir yapıda en güvenli ve sağlam olması gereken bölümlerdir. Türkiye’nin deprem kuşağında olması ve doğal afetlerin son yıllarda artması sebebiyle çelik konstrüksiyon çatı sistemleri daha çok tercih edilmeye başlanmıştır. Bu sistemler, can ve mal kaybını önleme potansiyeli olan, yıkılması güç sistemlerdir. Her türlü hava koşulunda güvenle kullanılabilir.

Sağlam yapısı ve uzun ömürlü kullanım imkânı vermesi sebebiyle uzun vadede diğer çatı sistemlerine göre daha az maliyetlidir. Şiddetli rüzgâr, fırtına ve hortum gibi doğal afetlerde yapıları koruyarak, olası maliyetlerin önüne geçmektedir. Ayrıca ısı yalıtımı sağlaması ve bakım gerektirmemesi de maliyetleri düşürmektedir.

Özellikle büyük yapılarda tercih edilen çelik çatı sistemleri, yapının özelliğine göre tasarlanmaktadır. Çeliğin soğuk olarak işlenmesi ile elde edilir. Kurulumu kolaydır, imalat süresi kısadır.

Fabrikalar, hafif çelik binalar, alışveriş merkezleri, sosyal tesisler, müstakil konut yapıları, ağır çelik endüstriyel yapılar, hangarlar, hayvan barınakları ve depolar gibi çok çeşitli yapılarda kullanılabilir.

Yapı Sam Metal Tasarımı Çelik Çatı Sistemlerinin Özellikleri

Yapı Sam, çelik çatı sistemlerinde geniş opsiyon sunmaktadır. Yapı yetkilisi veya farklı tasarımcıların hazırladığı özel tasarımları uygulayabilmekteyiz. Firmaların talebine göre tarafımızdan hazırlanan proje ve tasarımlar da kurabiliriz. Ürettiğimiz sistemler kolaylıkla uygulanabilir. Gerek görülürse farklı proje uygulamaları da, diğer estetik tasarımlar veya sistemler bozulmadan projeye uygun hale getirilebilir.

Yapı Sam’in çelik çatı sistemleri özellikleri şunlardır;

  • Çelik çatı sistemlerinde taşıyıcı konstrüksiyon imalatı ve montajı yapılabilmektedir.
  • Sandwich panel, kenetli metal gibi çatı kaplaması da asisteme dahildir.
  • Çatıda biriken suların tahliyesi için drenaj sistemleri de bulunmaktadır.
  • Çelik çatı sistemlerinde projeye özel imalat ve tasarım yapılmaktadır.
  • Zaman ve mekândan bağımsız üretim, sertifikalı kaliteli malzeme garantisi verilmektedir.
  • Tüm çatı sistemi için anahtar teslim uygulaması yapılmaktadır.